A 180 éves fa ápolása

 In faápolás

A különleges fa története

A Palatinus Strand bejáratával szemben található hét törzsű Juharlevelű platán (Platanus x acerifolia) a Margit sziget egyik legnevezetesebb és legszebb fája. A becslések szerint 180 év körüli fa, a második világháború során – vélhetően tüzérségi találat által – komoly sérülést szenvedett.

Mivel a platán életveszélyessé vált, az akkori főkertész Kunsch Antal kivágatta. A tuskóból 6 db gyökérsarj indult növekedésnek, melyek közül egy elágazott. Így alakult ki évtizedek alatt a ma jellegzetes és egyedi hét törzsű formája.

A tuskóban, melyből kinőttek a sarjak, idővel gyökérkorhadás indult, kiterjedt üreget létrehozva a fa alatt. A hét fa az üreg fölött hét irányba elágazva hatalmas súllyal feszíti, húzza a gyökérnyakat, mely ebben az esetben a koronaalap is.

A fa fenntartójaként a Főkert Nonprofit Zrt. 2008-ban teljeskörű favizsgálatnak vetette alá a fákat, mely során kiderült, hogy több törzs is odvas, kérgük repedt, rákos elváltozások találhatóak rajtuk és a koronaalap sérült. Az elváltozások, a sérülések és a hatalmas erők, melyek a facsoportra hatnak 2010-ben a gyökérnyak megroppanását eredményezték. Ez a facsoport statikai állékonyságának jelentős romlását hozta magával.

A faápolók, reagálva a veszélyre fasebészeti módszerekkel kezelték a kialakult odúkat, repedéseket, és Cobra rendszerrel rögzítették a fákat. Ez a technológia akkoriban új volt hazánkban és a korábban használt eszközökkel szemben lehetővé tette a fák roncsolásmentes, dinamikus rögzítését.

A módszer, speciálisan erre a célra készített körfont üreges kötelekkel rögzíti a koronát a kéreg megsértése nélkül. Mivel a kötél a fa növekedését követve a rögzítési pontoknál lazul, a fa nem növi körbe az idegen anyagot.

A hétszeres csillagkötéssel telepített rendszer elemei  8 tonna terhelésre méretezettek, melyek a rögzített fára ható terhelést dinamikusan, a természetes kilengést engedve csillapítják. A Cobra rendszer a 2015-ös nagy viharban megmentette az egyik fát a kitöréstől.

A fa ápolását a továbbiakban folytatva 2016-ban és 2017-ben a fahelyet kialakítva eltávolították a felnyomott, gyökérnyakba benőtt kockaköveket és kezelték a lassan továbbrepedő koronaalapot. A 2011-ben felhelyezett Cobra rendszer gyári szavatossága nyolc év, ezért 2019-ben időszerűvé vált a kötés cseréje. Az időközben tovább növekvő és lassan dőlő törzsek statikussá változtatták a kötéseket.

Ez azt jelenti, hogy a rögzítés megfeszült, a fa statikájába végleg beépült, azt eltávolítani nem lehet, mert az a fa kitörését eredményezheti. A szakemberek a korábbi kötés fölé a fa magasságának kétharmadához egy újabb dinamikus kötést építettek ki.

Margit-sziget, platánfa

A favizsgálás és faápolás a következőképpen zajlott le

A rendszer megtervezésében számos favizsgáló részt vett és a Dr. Dívós Ferenc által tervezett dinamikus gyökérvizsgáló rendszerrel végzett mérések eredményeit felhasználva alakították ki a faápolási tervet. Az eszköz segítségével a gyökérnyakba, majd a törzsekbe egyenként telepített dőlésmérők és az erre fejlesztett program segítségével modellezték a fa szélben végzett mozgását.

Így pontos adatok alapján tudták meghatározni a kötések helyét, a terhelés eloszlatásának és a fa kiegyensúlyozásának módját. A fára ható erők csökkentésének érdekében a fák lombfelületét redukálták, így kisebb lett a szélterhelésnek kitett vitorlafelület.

Az így stabilizált facsoport szeles, viharos időben összetett, egységes rendszerként adja át és tereli el a rá ható erőket, melyek így nem tudnak kárt tenni benne.

Margit-sziget, faápolás

A faápolásban jómagam is részt vettem

Az ilyen korú és állapotú fák ápolásának rendszeressége általában háromévente esedékes. Ez idő alatt újra megnövekedett a korona mérete, ezáltal a gyökérnyakra, valamint a koronarögzítésre ható súly. Ezen okokból kifolyólag a Főkert szervezésében önkéntes faápolók segítségével néhány napja megtörtént a szükséges ápolás. Ennek a csapatnak lehettem tagja én is. A munkaterület megfelelő biztosítása, a felszerelés ellenőrzése és a munkavédelmi oktatás után hozzáláttunk a munkához.

Az ápolás során mindegyik fa koronáját visszametszettük legalább 20 %-kal, mely egyszerre csökkentette a súlyt és a vitorlafelületet. A facsoport koronájának formáját úgy igyekeztünk kialakítani, hogy a járda, buszmegálló és a Palatinus Strand felöli fákat erősebben, a park felöl álló fákat gyengébben redukáljuk.

Az uralkodó szélirányra merőlegesen úgy alakítottuk ki a korona formáját, hogy az elvezeti a fa fölött a szelet és csökkenti annak erejét. A facsoport súlypontja – mivel egységként működik – eltolódott a zöldfelület irányába, így ha mégis kidőlne, az nem a forgalmas útban, buszmegállóban, járdában, emberekben, hanem a virágágyásokban tenne kárt.

faápolás

Ez a beavatkozás drasztikusnak számít a fa életében, mégis szükséges volt, mivel a cél a fa biztonságos megtartása a lehető leghosszabb időn keresztül. Mivel a fára és környezetére leselkedő legnagyobb veszély a fák kitörése, ezzel a beavatkozással meghosszabbítottuk a fa életét.

A metszéseket kötéltechnika segítségével végezték a Magyar Faápolók Egyesülete által minősített faápolók. Az eszközöket fertőtlenítettük, a metszlapokat sebkezelő anyaggal kezelve, megfelelő szívóág meghagyásával alakítottuk ki. A munkálatokban 16 faápoló vett részt önkéntes alapon és számos Főkertnél dolgozó kolléga.

Noha komoly szakmai feladatot jelentett és nagy odafigyelést igényelt, mégis jó hangulatban telt a munka. Egy összetartó közösség tagjai a szakma és a természet iránti szeretetből végezték munkájukat. A munkavégzés inkább tűnt egy baráti, szakmai összejövetelnek, mint hétköznapi kötelességnek.

Lehetőségünk nyílt találkozni kollégákkal, barátokkal az ország minden részéből, új technikákat tanulni, a legújabb felszereléseket kipróbálni, és tapasztalatokat cserélni. Egyszerre volt jó módja ez a tanulásnak, a sportolásnak, a barátokkal, kollégákkal való találkozásnak és egy társadalmi, ökológiai és esztétikai szempontból fontos kezdeményezés támogatásának. Örülök, hogy én is részt vehettem benne.

Reméljük, hogy sokáig díszíti egyedi megjelenésével a fa a Margitszigetet. Érdemes ellátogatni és megtekinteni ezt a fa ritkaságot és az egész Margitszigetet, mivel szép koros fái mellett minden évben a legújabb egynyári virágok díszitik parkját.

Forrás: Főkert 

Kérj árajánlatot, tanácsadást!

Várjuk megkeresésedet

Recent Posts